niedzielny przegląd prasy #6

tematem przewodnim szóstego przeglądu prasy będzie nowy jork. zgniłe jabłko, wielkie jabłko, gotham city, the five borroughs,  miasto, które nigdy nie zasypia, wielkie miasto snów, bullshit city – a przede wszystkim kolebka hip hopu, który dzięki debiutującym artystom (a$ap rocky, action bronson, french montana, harry freud, the doppelgangaz, smoke dza, mr. muthafuckin’ exquire, joey bada$$, das racist, le1f, children of the night, haleek maul, mayhem lauren, matthew raggazino…) jak i tym  wracającym po latach ospania (el-p, aesop rock, ka, roc marciano, o.c.) wraca na należne mu miejsce. nie daj się oszukać, tym co twierdzą inaczej, nawet jeśli pochodzisz z innego miasta.

1. mca. beastie boys. album to the five boroughs. five boroughs. queens, brooklyn, manhattan, bronx, staten island.

zdjęcie powyżej przedstawia słynną ulicę roosevelt avenue w queens w roku 1944, popularnie określaną jaką roozy, o czym rapował w swoim najnowszym kawałku action bronson. fotka pochodzi ze świetnej serii before you were born, publikowanej co jakiś czas na stronie nowojorskiego dziennika gothamist. po więcej archiwalnych fotografii z początku ubiegłego wieku z queens, staten island, bronxu, manhattanu, oraz brooklynu odsyłam do odpowiednich hyperzłączy. piękny kawał nostalgicznej historii.

2. ze smutkiem  przyjąłem fakt, że ani action bronson ani mr. muthafuckin’ exquire nie trafili do klasowej dziesiątki magazynu xxl, a  jedynym nowojorskim raperem wśród tegorocznych freshmenów magazynu xxl był french montana. z frenchem nieodłącznie wiąże się jednak osoba harry fraud’a, bardzo ciekawie zapowiadającego się producenta, tworzącego bity w stylu gangsterskiego clams casino.

patrząc na zapowiedzi płytowe, widzimy, że niemal każdy nowojorski raper chce nagrać płytę z harry fraudem. smoke dza, wspomniany action bronson, curren$y, mayhem lauren swoje projekty już mają gotowe, reszta zapewne nie będzie długo zwlekać z telefonem do frauda. jak przebiega proces twórczy harry’ego? na czym produkuje? ile czasu poświęca na muzykę?

producent odpowiedział na te pytania magazynowi fader. przeczytasz je tutaj.

3. z braku czasu niechybnie zaniedbuję powołaną jakiś czas temu do życia na blogu rubrykę 20 lat temu. w rubryce tej chciałem pisać krótkie recenzje płyt w dwudziestą rocznicę ich wydania. jak zostały przyjęte wtedy, jak brzmią dziś – takie tam dywagacje. póki co się nie udaje, ale do pomysłu być może wrócę. tymczasem z małą pomocą przyszedł nowojorczyk j-zone na swoim blogu.

j zastanawia się czy płyty z roku 1992, te które wówczas zostały uznawane za kontrowersyjne – powodowałyby równie oburzone reakcje i dziś?

Rap’s audience has changed so much that controversy-starters have flip-flopped over the course of 20 years. Racist or anti-gay rhymes will probably land your ass in an alcohol river in 2012 – much more so than in 1992. Violence, dope smokin’ and garden variety misogyny? Not so much these days. Selections from The Chronic and Doggystyle can now be heard at your average wedding if you need proof.

10 płyt, większość mało znana i jak to zwykle w przypadku postów j-zone’a bywa – lektura obowiązkowa. czytaj pod tym linkiem.

4. słowem roku 2012 jest swag. czym jest swag? urbandictionary daje dwie interpretacje: 1. to jak wyglądasz i jak się zachowujesz. 2. głupie słowo, które jest nadużywane. jakiś czas temu magazyn pitchfork opublikował artykuł o swagu w nowym jorku.

swag – zakłada główna teza pitchforkowskiej rozprawki – wymyślony został w gejowskich środowiskach nowego jorku i coraz bardziej przenika hip hopowe kręgi.

You’re not gonna be ‚no-homo’ and then call yourself pretty and say, ‚Swag swag swag, swag swag, swag swag.’ That is a gay attitude– a gay black attitude, specifically,” Quattlebaum says. „You cannot tell me it isn’t. Gay men invented swag.

całość tego ciekawego artykułu o nowojorskich homoseksualnych raperach i raperkach na stronie pitchfork.com

5. co na koniec? a jak myślisz?

miss nowego yorku, kaitlin monte. w przypadku wyborów miss czegokolwiek rzadko kiedy wygrywa dziewczyna na prawdę ładna. na szczęście nie w nowym jorku. więcej o kaitlin na jej stronie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s