niedzielny przegląd prasy #5

kolejna niedziela minęła w cieniu piątkowej informacji o odejściu mca. poniższy przegląd powinienem zapewne poświecić artykułom o zmarłym członku beastie boysów, bo wybór jest aż zbyt duży. ale to by było za proste; wejdźcie na jakąkolwiek stronę związaną z muzyką – na każdej coś o mca znajdziecie. na blogaintnuttinbutposts niedzielną czytankę dominować będzie sztuka. dwa dni przed śmiercią adama yaucha obraz, który widać na zdjęciu powyżej  sprzedano za sumę 119.9 miliona dolarów. spróbujmy więc rozwinąć temat krzyku, malarstwa i sztuki.

1. jeśli miałbym wskazać jednego hip hopowego artystę, którego muzyka najbardziej kojarzy mi się z krzykiem – byłby nim el-p. tak jak klasyczny obraz muncha, rap el-p to ekspresja alienacji w wielkim mieście, poczucia zagrożenia, bezsilności wręcz podana na przerażających, brutalnych bitach. wyjątkowość, awangardowość, siła przekazu – to kolejne cechy wspólne.

el-producto w maju wydaje aż dwie płyty ze swoim udziałem: solo cancer 4 cure oraz r.a.p. music killer mike’a. niejako z tej okazji blog mishka przeprowadził z założycielem kultowego już def jux ciekawy wywiad o sztucznych podziałach w hip hopie, zmianach jakie nastąpiły przez ostatnią dekadę i oczywiście o nadchodzących wydawnictwach el-p.

El-P holds a unique position as a forerunner of the American hip hop avant-garde who is not only still active, but still incredibly relevant, respected, and influential. His affiliation with the emerging hip hop scene (Das Racist, eXquire, et al.) has lent them a kind of credibility that only he could. He has been a prominent part of hip hop through some very different times. Lucky for me, you, and everyone else he was kind enough to take some time and talk to me about being a rapper, running a label, and what it really means to have patience with creating art.

całość rozmowy:  www.mishkanyc.com

2. sztuka graficzna z muzyką spotykają się właściwie na każdej płycie pod postacią okładki. dobra okładka nierzadko zwraca uwagę na album, słaba – przeciwnie.

cover nowego krążka el-p niewątpliwie należy do tych pierwszych, choć nie jest tak dobry jak ten do fantastic damage. okładkami zajął się też jeden z fajniejszych serwisów muzycznych w polskiej blogosferze, soulbowl.pl zestawiając 11 najciekawszych okładek z bandcampa. dobry pomysł, kilka cover artów znakomitych, polecam zajrzeć do źródła i samemu się przekonać.

3. mówiąc o sztuce nie wypada mimo wszystko zahaczyć o beastie boysów. tuż po tym jak brooklyńskie trio dołączyło do gali sław rock ‚n’ rolla, mike d otworzył w los angeles nadzorowany przez siebie projekt artystyczny transmissions.

wystawa, której założeniem było oddziałwac na wszytkie zmysły uczestników trwała do 6 maja, a kuratora projektu wspomogli m.in. santigold, diplo oraz dj z-trip. chcących zobaczyc o co w tym wszystkim chodzi odsłyłam do filmiku.  dodatkowo możecie zajrzec na stronę magazynu dazed & confuzed, któremu mike opowiedział o tej hucpie.

4. jak przystało na bogacza, rick ross też lubi sztukę. wydarzeniem z początku tygodnia była konferencja prasowa bawse’a, służąca przedstawieniu planów wydawniczych wytwórni maybach music na najbliższe miesiące.

magazyn complex był obecny na konferencji i zwrócił również uwagę na fakt, że szef mmg ma zamiar nie tylko wydawać płyty ale też… malować obrazy.

While Swizz Beatz was explaining how Reebok and Rozay will be releasing a Big & Tall line, he also revealed that Ross has been dabbling in the arts—and not just lyrical arts. Yes, it turns out Ross is nice with the brush as well as the mic. Who knew his line “Red on the wall Basquiat when I paint” had some truth to it?

reszta artykułu sugestywnie zatytułowanego „5 zabawnych faktów, które poznaliśmy na konferencji prasowej mmg”, na stronie complex’a

5. po rick rossie piąty punkt niedzielnych czytanek nasunął się sam.

jessica gomes to modelka, której głos gości na każdej płycie maybach music, mówiąc… mmm…maybach music. jak widac na zdjęciu powyżej jessica od farby też nie stroni i choć sama w sobie jest dziełem sztuki, to chętnie pozwala się wymalować. więcej zdjęc artystycznie pomazanej jessici pod tym oraz pod tym linkiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s