20 lat temu #1, czyli chi-ali

chi-ali
the fabulous chi-ali

tak tak, dokładnie dwie dekady temu, 24 marca 1992 roku zadebiutował czternastoletni wówczas chi-ali.  chi sukcesu kriss kross nigdy nie osiągnął, drugiej szansy, jak da youngstaz, nigdy nie dostał, a do dziś pozostał jednym z najmniej znanych członków kolektywu native tongues. dlaczego więc w pierwszym odcinku cyklu 20 lat temu przypominam właśnie the fabulous chi-ali – a nie wydany tego samego dnia, klasyczny, świetnie sprzedający się i nagrodzony grammy debiut arrested development?  

odpowiedź jest oczywista, 3 years 5 months and 2 days zna każdy i nie trzeba o tej płycie nikomu przypominać. the fabulous chi-ali to raczej album dla ludzi chcącyh na wylot znać lata 90, dla kolekcjonerów winyli z tamtego okresu, a przede wszystkim dla tych, którzy lubią jazzowe sample w rapie.

the beatnuts. to oni wyprodukowali ten numer, podobnie jak prawie całą płytę. ich kunszt decyduje o tym, że warto po tę płytę sięgnąć w jej dwudziestą rocznicę i wciąż  się nią zachwycać. mocne breaki, trąbki, pianina, saksofony, głęboki bas – wszystko brzmi tu wybornie.

rap chi-ali już tak nie zachwyca, a posse-cut let the horns blow, w którym za mikrofony łapią dorośli raperzy z black sheep i atcq tylko to wrażenie uwypukla. dziecięcy, piskliwy głos alego,  oraz nieporadne  flow nie radzące sobie z kilkoma szybszymi podkładami, sprawiają, że braggi młokosa o pokonywaniu innych mcs albo podrywaniu kolejnych lasek brzmią dość komicznie.

kariera chi-ali nie skończyła się jednak wesoło, skoro celph titled w kawałku s.m.d. wymienił go obok dwóch raperów odsiadujących dożywocie:

i’m formin’ a group with real criminals
chi ali, steady-b, cool c, rappers with real rap sheets

dziś ali siędzi od ponad dziesięciu lat w pudle za morderstwo. co z tego, skoro  jego jedyny album killerem nie jest.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s